2019 Winners and Excellence Awardees

Friday 13 September 2024 | THE FULLERTON HOTEL SYDNEY

Award Categories


COMPANY AWARDS


IRONFISH AUSTRALIAN HR TEAM OF THE YEAR (>1000 EMPLOYEES)


Winner: VetPartners (Highly Commended: City of Canterbury Bankstown)

EXCELLENCE AWARDEES

Accor Pacific Regional Talent & Culture Team
Assetlink People & Culture Team
La Trobe University Human Resources Team
Tabcorp
TAL
The Salvation Army
Virgin Australia

Sponsored by

HAYS AUSTRALIAN HR TEAM OF THE YEAR (≤1000 EMPLOYEES)


Winner: MSD

EXCELLENCE AWARDEES

Alinta Energy
Australian Radio Network
Cancer Council NSW
Liberty Financial
Northpoint Toyota
Nova Entertainment
Queensland Airports
Sanofi

Sponsored by

O.C. TANNER EMPLOYER OF CHOICE (≥1000 EMPLOYEES)


Winner: MSS Security

EXCELLENCE AWARDEES

ALDI
Flight Centre Travel Group
PETstock
Schindler Lifts Australia
VetPartners

Sponsored by

REDKITE EMPLOYER OF CHOICE (100-999 EMPLOYEES)


Winner: MSD

EXCELLENCE AWARDEES

AbbVie
Apiam Animal Health
Boston Scientific
Civica
Data#3
Employsure
Liberty Financial
Nova Entertainment
Sanofi

Sponsored by

EMPLOYER OF CHOICE (1-99 EMPLOYEES)


Winner: Carman’s

EXCELLENCE AWARDEES

Corporate Technology Services
Edwards Lifesciences
Gateway Motorway Services
ghd Hair
McGrath Foundation
QBANK
Quinton Anthony

EMPLOYER OF CHOICE (PUBLIC SECTOR & NFP)


Winner: The Disability Trust

EXCELLENCE AWARDEES

Cancer Council NSW
CanTeen
Djerriwarrh Health Services
McGrath Foundation
Special Broadcasting Service

HRD BEST LEADERSHIP DEVELOPMENT PROGRAM


Winner: Deloitte Australia

EXCELLENCE AWARDEES

Beam Suntory
Cancer Council NSW
CanTeen
Coca-Cola Amatil
Gold Coast Hospital and Health Service
Raytheon Australia Leadership Continuum
Vicinity Centres

Sponsored by

ACHIEVERS BEST REWARD & RECOGNITION PROGRAM


Winner: Gold Coast Hospital and Health Service (Highly Commended: Youi)

EXCELLENCE AWARDEES

AGL Energy
Employsure
Flight Centre Travel Group – Global Gathering
HCL Technologies
International Convention Centre (ICC Sydney)
MSS Security
Virgin Australia

Sponsored by

BEST RECRUITMENT CAMPAIGN


Winner: Serco Asia Pacific (ASPAC)

EXCELLENCE AWARDEES

ANZ Technology “Thrive Squad”
Cerebral Palsy Alliance
Claim Central Consolidated
Commonwealth Bank of Australia
Diabetes Victoria
HCL Technologies
YMCA NSW

BEST GRADUATE DEVELOPMENT PROGRAM


Winner: TAL (Highly Commended: Transdev Australasia)

EXCELLENCE AWARDEES

APP Corporation
Australian Centre for International Agricultural Research (ACIAR)
Hewlett Packard Enterprise
Konica Minolta Business Solutions
Level Crossing Removal Project
ThoughtWorks

BEST CHANGE MANAGEMENT STRATEGY


Winner: Accor Pacific Heartist Team

EXCELLENCE AWARDEES

Assetlink Transition Team
Beam Suntory
ETP Ion Detect
FedEx Logistics
Peoplecare Health

JOBACCESS BEST WORKPLACE DIVERSITY & INCLUSION PROGRAM


Winner: City of Sydney Council

EXCELLENCE AWARDEES

Glen Eira City Council
Griffith University
Hollard
Honeywell
International Convention Centre (ICC Sydney)
National Rugby League
Special Broadcasting Service
Virgin Australia

Sponsored by


SUBSCRIBE-HR BEST USE OF TECHNOLOGY


Winner: Commonwealth Bank of Australia

EXCELLENCE AWARDEES

Affinity Education Group
Claim Central Consolidated
Eastern Health
Employsure
Pegasystems
Racing & Wagering WA
Vodafone Hutchison Australia

Sponsored by


BEST LEARNING & DEVELOPMENT PROGRAM


Winner: Lindt Australia

EXCELLENCE AWARDEES

Affinity Education Group
Claim Central Consolidated
Eastern Health
Employsure
Pegasystems
Racing & Wagering WA
Vodafone Hutchison Australia

CONVERGE INTERNATIONAL BEST HEALTH & WELLBEING PROGRAM


Winner: Youi

EXCELLENCE AWARDEES

AbbVie
Data#3
Flight Centre Travel Group – Healthwise
Lander & Rogers
Nova Entertainment
Special Broadcasting Service
Tasplan
Tourism Australia
Virgin Australia

Sponsored by

IRONFISH BEST WORKPLACE FLEXIBILITY PROGRAM


Winner: AbbVie (Highly Commended: MSD)

EXCELLENCE AWARDEES

Hewlett Packard Enterprise
Hollard
ING
McGrath Foundation
Moodle
MYOB

Sponsored by

INDIVIDUAL AWARDS


RANDSTAD AUSTRALIAN HR DIRECTOR OF THE YEAR


Winner: Linda Carroll, Affinity Education Group (Highly Commended: Penny Lovett, Salvation Army)

EXCELLENCE AWARDEES

Sarah Derry, Accor
Julie Harris, VetPartners
Ceri Ittensohn, TAL
Snezana Jankulovski
Tash Macknish, Data#3
Martha Travis

Sponsored by

BI WORLDWIDE AUSTRALIAN HR MANAGER OF THE YEAR


Winner: Elizabeth Rogic, Assetlink

EXCELLENCE AWARDEES

Rochelle Choyna, Accor
Jessica Foo, TSA Group
Rita Hudson, Gold Coast Hospital and Health Service
Christine Ivankovic, Leap Legal Software
Erin Kenny, Accor
Farzana Khan, Fink
Bonny Rath, Allan Hall Human Resource Services
Jason Rogers, Endeavour Foundation
Jason Romano, Northpoint Toyota

Sponsored by

HRD AUSTRALIAN HR RISING STAR OF THE YEAR


Winner: Jess Edmonds-Saunders, Youi

EXCELLENCE AWARDEES

Sarah Alexander, Sanofi
Vicki Barry, Assetlink
Anna Costanzo, Australian Home Care
Fiona Henderson, Western Downs Regional Council
Samantha Lynn, Assetlink
Kate McShane, Affinity Education Group
Symeon Leslie, ghd Hair

Sponsored by

AUSTRALIAN BUSINESS LAWYERS & ADVISORS AUSTRALIAN CHAMPION (CEO) OF THE YEAR


Winner: Michael Ward, Raytheon Australia

EXCELLENCE AWARDEES

Craig Bennett, Diabetes Victoria
Paul Braico, Boston Scientific
John Burns, VetPartners
Simon Kirkpatrick, Gateway Motorway Services
Timothy Mackinnon, eBay ANZ
Holly Masters, McGrath Foundation
Ross Musgrove, Western Downs Regional Council

Sponsored by